凯发娱乐
来自伊朗的征文
【字体:
来自伊朗的征文
作者:佚名    德育之窗来源:本站原创    点击数:701    更新时间:2010-12-19

چرا رودخانه را دوست داریم؟

 

شاید این سوال به ذهن کمتر کسی برسد که چرا رودخانه را دوست داریم.گول ظاهر گول زننده سوال را نخورید.درست است که به نظر ساده می آید،اما وقتی به آن فکر می کنیم،پاسخ به آن بسی دشوار به نظر می آید.

مطمئنا پاسخی که بعد از مدتی تفکر به ذهن همه ما می رسد چیزی با این مضمون خواهد بود:این رودخانه مدتها بدون چشم داشت،بدون توقع اینجا حضور داشته،در هنگام گرسنگی ما را غذا داده،در هنگام خستگی ما را سرگرم کرده و در هنگام تشنگی ما را سیراب کرده است.

همه ما اهمیت آب و ضرورت وجود آن در جوامع امروز را می دانیم،اما دسترسی به این منبع و دیگر منابع مانند آن به قدری آسان شده که دیگر حتی وجودشان را احساس نمی کنیم.وقتی برای اولین بار با این سوال مواجه شدم به یاد سوال مشابهی افتادم:آیا ما هوا را دوست داریم؟پاسخ قطعا مثبت است،انسان به هرچیزی نیاز داشته باشد و به آن احساس وابستگی پیدا کند علاقه هم پیدا می کند..ما این منابع را برای زندگی نیاز داریم،هرروزه از آنها استفاده می کنیم پس طبیعتا به آن ها علاقه مند هم هستیم.اما به راستی چگونه ما هرروز از این منابع استفاده می کنیم بدون آنکه حتی وجودشان را متوجه باشیم؟

سخنی هست که این مسئله را به خوبی بیان می کند:((نمی توانم ادعا کنم همواره به یاد کسانی هستم که دوستشان دارم،اما می توانم ادعا کنم حتی زمانی که به یادشان نیستم دوستشان دارم.))

این در مورد رودخانه هم صادق است.هیچکس نمی تواند بگوید همواره به کار آن آگاهیم اما حتی هنگامی که به یاد آن نیستیم دوستش داریم.

خاطراتی که این رودخانه در ذهن تک تک ما ، به عنوان کودکانی که در بستر آن بازی می کردیم ،در ذهن ما ثبت کرده همواره با ما خواهند بود.

هرگاه خسته و دلگیر بودیم،دلگیری هایمان را به او گفتیم و او جاری بود و جاری ماند و به راه خود ادامه داد و متوقف نشد.به ما گفت که ما نیز باید چنین کاری را انجام بدهیم.هنگامی که نا امید بودیم،با درخشش خود نور امید را در آینه دل های ما بازتاب داد و امید را در قلب ها مان جاری کرد.همه این کار هارا انجام داد و هیچگاه چیزی در مقابل طلب نکرد.

ما نیز در مقابل عظمت این دوست عزیز سر خم  می کنیم و می گوئیم:دوستت داریم،زیرا هرگاه نیازت داشتیم برای ما حاضر بودی و ما را حمایت کردی بی آنکه کوچکترین چیزی از ما بخواهی.

براستی که چنین است و کمتر دوستی است که چنین فداکارانه همه چیز خود را نثار کند.رودخانه عزیز،دوستت داریم و از داشتن تو خوشحالیم.

 

به قلم:احسان هدایتی نژاد

德育之窗录入:admin    责任编辑:admin 
  • 上一个德育之窗:

  • 下一个德育之窗:
  • www.222k8.com 永兴路365号 56633988 56636054 邮编 200071
    网站备案编号:沪教Y6-20100013号
    回到顶部